Statistiku práce lékařů Urgentního příjmu krnovské nemocnice každý rok naplní okolo čtyř tisíc ošetřených pacientů. Rychlá a pohotová reakce systému a fungující záchranný řetězec mají obrovský význam pro záchranu lidského života,“ říká ředitel nemocnice a lékař v jedné osobě Ladislav Václavec.
Zdroj: DENÍK
Případů, kdy se díky přesné a rychlé práci zdravotníků na Urgentním příjmu podařilo zachránit vážně zraněného nebo nemocného člověka, je bezpočet.
„Jedním z typických případů byl třeba pětadvacetiletý muž, který byl po dopravní nehodě přivezen v šokovém stavu při vědomí. Po zajištění životních funkcí mu byla provedena vyšetření, kde byla zjištěna vícečetná zranění – zhmoždění plic, natržení levé bránice a natržení sleziny a jater. Naši lékaři včas rozpoznali i poškození aorty. Včasný zásah připraveného týmu i zde pomohl zabránit těm nejhorším následkům,“ líčí ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.
Urgentní příjem v krnovské nemocnici pracuje od roku 2005. Zajišťuje péči o nemocného člověka od počátku vzniku obtíží, kdy čas hraje velmi zásadní roli. Urgentní medicína se přitom zabývá všemi pacienty bez rozdílu věku a akutními stavy pacientů všech lékařských oborů. Zajímavostí je fakt, že se tu lékaři postarají i o pacienty s psychickými nemocemi.
Kuriózní případy se šťastným koncem
Svou erudici osvědčili zdravotníci krnovské nemocnice například při záchraně muže s probodnutým srdcem. Tehdy se to podařilo díky duchapřítomnosti lékaře, kterým byl shodou okolností dnešní ředitel nemocnice, chirurg Václavec. Díky včasnému zásahu šťastně skončil i případ pacienta uštknutého kobrou monoklovou. „Příčinou byla rutina. Věnoval jsem se samici a nepostřehl jsem samce, který se ke mně blížil. Pak už jsem ho měl zakousnutého v ruce,“ vzpomíná chovatel Vojtěch D. z Bruntálska. Měl obrovské štěstí i díky krnovské nemocnici. Sérum proti hadímu jedu zajistila až v německém Mnichově. Obdobně dobře skončil i případ chovatele plazů z Krnovska, kterého při vkládání do přepravního vaku uštknula smrtelně jedovatá mamba černá. „Kdo viděl kultovní film Kill Bill, ví, že mamba vás spolehlivě usmrtí během několika minut. Tady stály všechny okolnosti při našem pacientovi – had ho kousl přes kožený vak a to mu umožnilo dostat se včas k nám a ještě nám předtím zavolat, co se stalo,“ hodnotí šéf Urgentního příjmu, doktor Ivan Pavlák.
Příjem pak šlapal jako hodinky. Sešli se specialisté – včetně neurologa a lékařky z ARO, pacienta rychle uvedli do umělého spánku, připojili na plicní ventilaci a zajistili urychlený přesun do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která jako jediná v zemi může podobný případ zvládnout.
Rychlost a spolupráce
Rychlý zásah názorně ukázal, jak je Urgentní příjem dobře propojený se všemi specializovanými pracovišti, a je také důkazem, že připravenost na neobvyklé exotické případy není jen výsadou nejznámějších pražských nemocnic. Výhodou pracoviště je ošetření nemocného či zraněného na jednom místě, kde jsou lékaři vyškoleni v široké diagnostice a v určování priorit, zda je nutná okamžitá operace a převoz na sál, či jen monitorování a zajištění životních funkcí ke stabilizaci pacienta a následný převoz na příslušné oddělení, kde je o nemocného postaráno. Urgentní příjem krnovské nemocnice slouží především pacientům z Krnova a okolí, přivezeným Zdravotnickou záchrannou službou. Připravena jsou i takzvaná expektační lůžka, na nichž mohou být pacienti krátkodobě sledováni. Součástí příjmu je rovněž propojení na dispečink integrovaného záchranného systému. Urgentní příjem má přímou vazbu na diagnostiku, je v dosahu operačních sálů a anesteziologicko-resuscitačního oddělení a je v provozu čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu.